Wkrótce PGNiG rozpocznie import gazu z USA
Surowce | Od przyszłego roku Cheniere Energy zacznie dostarczać LNG do gazoportu w Świnoujściu. Przez 24 lata będzie przesyłał surowiec z terminali skraplających w Sabine Pass i Corpus Christi leżących nad Zatoką Meksykańską. Drugi z tych obiektów właśnie oddano do użytku. MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z PGNIG
Amerykańska firma Cheniere Energy uruchomiła w Corpus Christi, mieście leżącym w Teksasie, terminal służący do skraplania gazu ziemnego. To drugi należący do niej tego typu obiekt. Z obu będzie eksportowany skroplony gaz ziemny (LNG). W przypadku dostaw do Polski – do terminalu regazyfikacyjnego w Świnoujściu. Cheniere będzie realizował dostawy na podstawie kontraktu podpisanego na początku listopada z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem.
– Uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG. Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi, rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku – skomentował niedawno podpisany kontrakt z Cheniere Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodał, że udział LNG w portfelu importowym koncernu stale rośnie. Co więcej, prężnie rozwijający się światowy rynek gazu skroplonego pozwala polskiemu koncernowi na wybór spośród najlepszych ofert w tym segmencie.
Dzięki zawartemu z Cheniere kontraktowi w latach 2019–2022 do Polski ma trafić łącznie około 0,52 mln ton LNG, czyli około 0,7 mld m sześc. błękitnego paliwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta