Miasta planowane od zera
Czy życie w „doskonałym urbanistycznie" mieście istotnie jest doskonałe?
Wybudowanie miasta od zera jest możliwe i nieustannie kusi urbanistów na całym świecie. Zamiast rozbudowywać starą tkankę miejską, można stworzyć coś zupełnie nowego, kierując się gotowym planem i dopracowaną wizją.
Projektując nowe miasto, należy przemyśleć kilka fundamentalnych problemów, takich jak przede wszystkim cel takiego projektu, a także na przykład odpowiednia lokalizacja, źródło wody w pobliżu, przyszła gospodarka odpadami, rozbudowa zintegrowanego transportu, odpowiedni rozkład terenów zielonych i rekreacyjnych, wreszcie zaplecze społeczne i kulturalne, bez którego mieszkańcy nie mogą żyć.
Połączenie tych wszystkich elementów w spójną całość sprawia, że jakość życia w „doskonałym urbanistycznie" mieście może być wysoka. Czy rzeczywiście jest?
Nowa nadzieja
Almere to najmłodsze miasto Holandii. Jego budowę ukończono w 2007 roku.
Plan urbanistyczny koordynowany przez rząd centralny i władzę lokalną zakładał stworzenie w okolicach Amsterdamu miasta przemyślanego od podstaw, które zaspokoi głód mieszkaniowy panujący na rynku nieruchomości. Pierwszy budynek stanął tutaj w roku 1976. Plan urbanistyczny zakładał w Almere budownictwo mieszkaniowe nastawione na funkcjonalizm architektury i zapewnienie podstawowego standardu lokatorom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta