Coraz gorsze nastroje wśród polskich przedsiębiorców
finanse | Prawie 56 proc. firm posiadających w portfelu należności przeterminowane o ponad 60 dni deklaruje, że wartość takich nieopłaconych faktur stanowi do 10 proc. ich rocznych obrotów. ewa bednarz
Narodowy Bank Polski w raporcie „Szybki monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw" prognozował, że dobra sytuacja polskich przedsiębiorstw w II kwartale, w III kwartale i w perspektywie rocznej będzie się pogarszała. I tak się dzieje. Wprawdzie z najnowszego badania Instytutu Keralla Research wynika, że wciąż utrzymuje się skłonność przedsiębiorców do inwestycji, ale grono przedsiębiorstw MŚP, obawiających się negatywnych zmian pod koniec roku, jest już rekordowo duże.
Pesymiści wygrywają z optymistami
Wskaźnik KERNA z badania Keralla Research, monitorujący kierunek zmian w nastrojach przedsiębiorstw, wyniósł w IV kwartale 70,01 pkt. To oznacza spadek o 2,63 pkt w porównaniu z III kwartałem i o 15,14 pkt w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. Z kwartału na kwartał jest więc coraz gorzej. Tylko 11,4 proc. firm nie straciło optymizmu i miniony kwartał ocenia pozytywnie. Przed rokiem było ich ponad dwa razy więcej – 23,2 proc.
Niepewność budzą przede wszystkim prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Przed wakacjami tylko 19,8 proc. firm uważało, że będzie gorzej. Teraz jest ich 36 proc., a wśród nich najwięcej małych, zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Coraz mniej ankietowanych uważa też, że będzie lepiej.
Przedsiębiorcy gorzej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta