Na celowniku szpitale, zakłady karne i branża spożywcza
Nieuczciwe firmy stosują mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert w przetargach. Polega on na tym, iż przedsiębiorca zajmujący pierwsze miejsce w przetargu, w pewnym momencie rezygnuje z podpisania umowy lub też nie uzupełnia braków formalnych oferty. W efekcie prowadzi to do wyboru przez zamawiającego oferty kolejnego przedsiębiorcy, która jest droższa.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oficjalny komunikat dotyczący wszczęcia postępowań antymonopolowych przeciwko przedsiębiorcom, których podejrzewa o zawarcie zmowy przetargowej (komunikat z 14 listopada 2018 r.). Postępowania prowadzone przez UOKiK dotyczą ośmiu przedsiębiorców, którzy startowali w przetargach na dostawę owoców oraz warzyw i ich przetworów do instytucji publicznych, m.in. szpitali i więzień. Zdaniem prezesa UOKiK na skutek działań przedsiębiorców szpitale oraz zakłady karne mogły przepłacać za dostawę produktów spożywczych.
Mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert
W przeważającej liczbie spraw rozpatrywanych dotychczas przez prezesa UOKiK zaobserwować można mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert w przetargach. Polega on na tym, iż przedsiębiorca zajmujący pierwsze miejsce w przetargu, w pewnym momencie rezygnuje z podpisania umowy lub też nie uzupełnia braków formalnych złożonej oferty, co w efekcie prowadzi do wyboru przez zamawiającego oferty kolejnego przedsiębiorcy, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta