Obrót ziemią rolną będzie zdecydowanie łatwiejszy
Maciej Obrębski | adwokat specjalizujący się w prawie nieruchomości,
Rz: Czy zmiany, jakie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało w obrocie gruntami rolnymi, ułatwią życie inwestorom?
Mec. Maciej Obrębski: Z całą pewnością. Ograniczenia w handlu ziemią, które obowiązują już od dwóch lat, zrobiły swoje. Banki ziemi się kurczą. Nie ma gdzie budować. Propozycja Ministerstwa Rolnictwa, by „uwolnić" hektar ziemi, zdecydowanie poprawi sytuację. I chodzi nie tylko o deweloperów, ale i o istniejące zakłady przemysłowe. Nie mogą się rozbudowywać, jeżeli znajdują się na terenach rolnych. Na wykorzystanie ziemi na cele nierolnicze muszą mieć zgodę ministra rolnictwa, a ten z reguły odmawia.
Deweloperzy uważają, że hektar to za mało, że resort rolnictwa powinien pójść krok dalej i zezwolić na swobodny obrót co najmniej 2 hektarami. Mają rację?
Nie, raczej nie. Projekt nowelizacji ustawy o ustroju rolnym (ukur) nie zabrania podziału wielohektarowych nieruchomości rolnych na te poniżej jednego hektara. A to rozwiązuje problem. Nie tylko deweloperów, ale i właściciel tych nieruchomości. Wiele osób też kupowało działki jako lokatę kapitału. Po wejściu w życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta