Publiczne obwieszczenie ma swoje konsekwencje
POSTĘPOWANIE | Fikcja doręczenia służy ustaleniu daty, od której należy liczyć termin do wniesienia odwołania od decyzji oraz w przypadku jego upływu datę, w której decyzja stanie się ostateczna.
Prawo administracyjne zna wiele przypadków, w których postępowaniem administracyjnym, a co za tym idzie również decyzją wydaną w takim postępowaniu, zainteresowanych jest bardzo duża liczba podmiotów. Przykładami mogą być postępowania w przedmiocie wydania decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania przedsięwzięć oddziaływujących na mieszkańców obszaru wokół inwestycji (np. polegającej na uruchomieniu kopalni) lub też w przedmiocie wydania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przedsięwzięć, które również mają bezpośredni wpływ na okolicę zamierzonej inwestycji (np. polegającej na budowie stacji przekaźnikowej sieci telefonii komórkowej).
Sposób zawiadomienia
W takich sytuacjach, przepisy ustaw odsyłają do art. 49 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), który mówi, że jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej. Wskazany przepis ustanawia tzw. fikcję doręczenia decyzji administracyjnej w drodze obwieszczenia i służy usprawnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta