Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bliski krewny Indiany Jonesa

01 grudnia 2018 | Plus Minus | Jan Bończa-Szabłowski
Wacław Seweryn Rzewuski portretowany przez Aleksandra Orłowskiego
źródło: EAST NEWS
Wacław Seweryn Rzewuski portretowany przez Aleksandra Orłowskiego
Dzieło Rzewuskiego bogato ilustrowane przez autora
źródło: aleksandra toborowicz
Dzieło Rzewuskiego bogato ilustrowane przez autora
Wydane przez Bibliotekę Narodową imponujące dzieło Rzewuskiego w polskim i angielskim tłumaczeniu
źródło: aleksandra toborowicz
Wydane przez Bibliotekę Narodową imponujące dzieło Rzewuskiego w polskim i angielskim tłumaczeniu

Krąży o nim wiele legend i barwnych opowieści, a wszystkie wypada poprzedzić ostrożnym „podobno". Na szczęście niezwykłe losy Wacława Seweryna Rzewuskiego, podróżnika, poety i miłośnika Orientu, wreszcie doczekały się porządnego opracowania.

Był natchnieniem dla naszych poetów, malarzy, podróżników. Mickiewicz poświęcił mu „Farysa", Słowacki uwiecznił w „Dumie o Wacławie Rzewuskim", Wincenty Pol nazwał go „Hetmanem Złotobrodym". Pojawiał się także na obrazach Juliusza Kossaka i Piotra Michałowskiego. Zafascynował nawet charyzmatycznego twórcę teatru Jerzego Grotowskiego. Życie miał takie, że można by nakręcić o nim nie film, a serial. I mógłby on przyćmić barwnością i rozmachem słynne dzieło Davida Leana „Lawrence z Arabii". Zwłaszcza że nasz bohater pojawił się 100 lat wcześniej.

Teraz niemal dwa wieki po jego śmierci mamy okazję zapoznać się z jego życiem i dorobkiem dzięki monumentalnemu dziełu wydanemu przez Bibliotekę Narodowa. Składa się ono z pięciu tomów, ma 3 tys. stron i waży ponad 10 kg.

– Patrząc na fenomen Wacława Rzewuskiego, trzeba sobie uświadomić całą złożoność jego życia, środowisko, w jakim wyrastał, postacie, z którymi się stykał, oraz czasy, w których przyszło mu żyć – mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. – Warto przypomnieć, że ojciec Wacława, Seweryn Rzewuski, hetman wielki koronny, zapisał mroczną kartę w swoim życiorysie, przystępując do targowicy, matka wywodziła się z rodu Lubomirskich, jego wujem był słynny podróżnik i pisarz Jan Potocki, czyli twórca „Rękopisu znalezionego w Saragossie". Warto też pamiętać, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11220

Wydanie: 11220

Zamów abonament