Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość postępu

01 grudnia 2018 | Plus Minus | Steven Pinker
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: materiały prasowe

W miarę jak społeczeństwa stają się zdrowsze, zamożniejsze, bardziej wolne, szczęśliwsze i lepiej wykształcone, 
kierują uwagę na najtrudniejsze globalne wyzwania. A stoimy przed potężnymi problemami, które dotyczą całej planety.

Od drugiej połowy XVIII wieku, czyli od epoki Oświecenia, oczekiwana długość życia na całym świecie wzrosła z 30 do 71 lat, a w niektórych krajach nawet do 81 lat. U zarania Oświecenia jedna trzecia dzieci urodzonych w najbogatszych regionach świata umierała przed ukończeniem piątego roku życia; dzisiaj los ten przypada w udziale 6 proc. dzieci w regionach najbiedniejszych. Również z ich matek zdjęto brzemię tragedii: w tamtych czasach 1 proc. matek w najbogatszych krajach umierało podczas porodu – trzy razy więcej niż w dzisiejszych krajach najbiedniejszych, gdzie wskaźnik ten nadal spada. W krajach tych stopniowo zmniejsza się występowanie śmiertelnych chorób zakaźnych, z których część dotyka tylko kilkudziesięciu osób rocznie, a wkrótce w ślad za ospą pogrążą się w niebycie.

Ubóstwo nie musi być nieodłącznym elementem rzeczywistości ludzkiej. Świat jest dzisiaj około sto razy bogatszy niż dwa stulecia temu, a dostatek zaczyna równiej rozkładać się pomiędzy kraje i mieszkańców świata. Odsetek ludzkości żyjący w skrajnym ubóstwie spadł z prawie 90 proc. do niecałych 10, a za życia większość czytelników tej książki może się zbliżyć do zera. Katastrofalne klęski głodu – w całej historii ludzkości zawsze czyhające tuż za rogiem – prawie się nie pojawiają, a niedożywienie i skarłowacenia ciągle maleją. Stulecie temu bogatsze kraje przeznaczały 1 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11220

Wydanie: 11220

Zamów abonament