Nadzieja w młodym pokoleniu
Z myślą o młodzieży powstało Muzeum Powstania Warszawskiego. Z czasem przywrócono pamięć o żołnierzach niezłomnych. Klepsydra niepamięci została odwrócona - mówi dr Jarosław Szarek.
Plus Minus: Czemu ma służyć polityka historyczna?
Wszyscy przechowujemy w pamięci pewien depozyt wiedzy o postaciach i wydarzeniach z przeszłości – i on właśnie kształtuje naszą świadomość. Polityka historyczna ma służyć temu, byśmy przekazywali sobie nawzajem i następnym pokoleniom całą prawdę o naszym dziedzictwie. A przez polską historię przewija się widoczna w każdej generacji jedna nić – zmaganie o wolność. Staje się to doskonale widoczne w tak ważnych momentach, jak obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Po ponad wiekowej niewoli odzyskaliśmy państwo na dwie dekady, aby ponownie je utracić w czasie II wojny światowej i pod komunistycznymi rządami.
Nie zapominajmy, że zaledwie przez połowę ostatnich stu lat mogliśmy cieszyć się wolnością, a pół wieku fizycznej likwidacji elit bądź zastępowania ich innymi dokonało potężnej wyrwy w naszej świadomości. Mimo takich doświadczeń znajdujemy siły, aby się ponownie odradzać.
Nasza opowieść o wolności jednak nie dla wszystkich jest zrozumiała.
Jeżeli niezrozumiała jest opowieść o pragnieniu wolności – o tym, iż Polacy nie chcą być poddanymi i niewolnikami – to co jest zrozumiałe? Przecież to jeden z fundamentów naszego kręgu cywilizacyjnego. Gdy spotykam się z gośćmi z zagranicy, widzę, że dla nich niezwykła jest właśnie nasza zdolność odradzania. Cóż może być piękniejszego do opowiedzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta