Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgromadzenie wspólników a skuteczność rezygnacji z funkcji członka zarządu

28 grudnia 2018 | Biznes i finanse | Bartosz Juszczak

Celem proponowanych zmian w kodeksie spółek handlowych jest zniwelowanie paraliżu spółek z powodu nagłej rezygnacji ich ostatniego lub jedynego członka zarządu. Zmiana ta może ingerować w zasady prawa cywilnego, jak skuteczność jednostronnej czynności prawnej oraz skuteczność składania jednostronnych oświadczeń woli.

Zmiany zaproponowane w przyjętym przez rząd projekcie noweli niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) obejmują również regulacje Kodeksu spółek handlowych Zgodnie z proponowanym brzmieniem dodanych § 6 do art. 202 k.s.h. i § 3 do art. 233 k.s.h., ostatni (lub jedyny) członek zarządu spółki z o.o. ma złożyć oświadczenie o rezygnacji ze swojej funkcji wspólnikom wraz z jednoczesnym zwołaniem ich zgromadzenia w celu powzięcia uchwały w sprawie powołania zarządu. Rezygnacja będzie skuteczna dopiero w dniu następującym po dniu, na który zwołano to zgromadzenie.

Celem nowelizacji jest zniwelowanie występowania paraliżu spółek, z powodu nagłej rezygnacji ich ostatniego (lub jedynego) członka zarządu. Zmiana ta w sposób istotny ingeruje w podstawowe zasady prawa cywilnego, jak skuteczność jednostronnej czynności prawnej (jaką jest rezygnacja z funkcji członka zarządu) oraz skuteczność składania jednostronnych oświadczeń woli. W doktrynie podniesiono już uzasadnione obawy związane z różnej sytuacji członków zarządu w zależności od momentu złożenia przez nich rezygnacji i "przywiązaniem" ostatniego z nich do spółki przez co najmniej dwa tygodnie (a umowa spółki może wymagać większego wyprzedzenia w zwołaniu zgromadzenia wspólników)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11241

Wydanie: 11241

Spis treści
Zamów abonament