Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda sprzedaż mieszkania czy domu musi być z PIT

28 grudnia 2018 | Nieruchomości | Aleksandra Tarka
PIT od opodatkowanej sprzedaży nieruchomości prywatnych wynosi 19 proc. dochodu
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
PIT od opodatkowanej sprzedaży nieruchomości prywatnych wynosi 19 proc. dochodu

Jak najkorzystniej podatkowo zbyć nieruchomość prywatną.

 

Stabilna sytuacja na rynku pracy i rosnące zarobki sprawiają, że rodacy chętnie decydują się na inwestycje mieszkaniowe. Polacy nie tylko kupują swoje pierwsze mieszkania. Wielu sprzedaje mieszkania i domy, żeby kupić większe lokum.

Każdą taką decyzję warto jednak dobrze przemyśleć, zwłaszcza pod kątem podatkowym. Tym, co dzieje się na rynku mieszkaniowym, żywo zainteresowany jest bowiem fiskus, bo na tym polu może liczyć na zyski. Przede wszystkim będzie to podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) i VAT, ale w grę może też wchodzić PIT.

Jeśli chodzi o PCC, to co do zasady musi liczyć się z nim każdy kupujący. To obok wydatków związanych z pracą notariusza jeden z głównych kosztów okołotransakcyjnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Obowiązuje przy umowie sprzedaży nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego czy wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, i wynosi 2 proc. wartości rynkowej. Zazwyczaj będzie to więc 2 proc. ceny, ale gdyby została ona zaniżona, to fiskus ma mechanizm, żeby domagać się podwyższenia daniny.

PCC pobierze i odprowadzi notariusz, do którego musimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11241

Wydanie: 11241

Spis treści
Zamów abonament