Bierna tęsknota za spółdzielczością
Spółdzielczość w polskiej produkcji żywności zdominowały mleczarnie. Dostarczają ok. 90 proc. wartości skupu, poza tą branżą nie widać wśród rolników ochoty do współpracy.
Choć liczba osób zatrudnionych w rolnictwie pomału rośnie, to coraz mniej jest wśród nich członków spółdzielni. Tymczasem na potrzebę organizacji małych i średnich rolników w większe grupy wskazują i sami producenci, i zewnętrzni eksperci, wreszcie – sam rynek. Na zachodzie Europy w spółdzielniach działa od 60 do nawet 100 proc. rolników.
Niektórzy potrafią
Jak wynika z rocznika statystycznego rolnictwa przygotowanego przez GUS, wartość skupu produktów rolnych oddanych przez spółdzielnie w zasadzie zdominowała branża mleczarska. Na sięgającą 9,8 mld zł wartość skupu produktów oddanych przez spółdzielnie w 2016 r. (dane z rocznika za 2017 r. opublikowanego w marcu 2018 r.) mleczarstwo odpowiadało za 8,5 mld zł. Sytuacja nie jest nowa, mleczarstwo od blisko 15 lat odpowiada za ok. 85–90 proc. wartości tej produkcji.
Ponad 120 spółdzielni mleczarskich rok po roku udowadnia, że ta forma działalności może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta