Europa potrzebuje silnego przemysłu
Rok 2019 będzie przełomowy dla przyszłości UE i jej sektora przemysłowego. Główne wyzwania, ale i szanse, to wybory europejskie, brexit oraz liczne spory branżowe.
Z jednej strony przemysł nadal jest kręgosłupem gospodarki UE: daje zatrudnienie 32 mln osób, prowadzi międzynarodową ekspansję, dba o innowacje, cyfryzację, transformację energetyczną. Z drugiej zaś jego udział w europejskim PKB spadł w ciągu 20 lat z 23 do 19 proc., a poszczególne gałęzie przemysłu stają w obliczu ostrej konkurencji międzynarodowej ze strony nowych rywali i modeli działalności. Odczuwają też skutki coraz bardziej protekcjonistycznych działań niektórych państw trzecich.
UE musi działać w obliczu tych wyzwań. Potrzebna jest bardziej ambitna polityka przemysłowa wspierana przez Komisję Europejską i wszystkie państwa członkowskie. Unia nadal zostaje w tyle za głównymi konkurentami – Koreą, Chinami, Japonią i USA – w inwestycjach w badania, rozwój i innowacje. Trzeba znaleźć sposób na szybsze wykorzystywanie dostępnej w Europie wiedzy do tworzenia nowych produktów, rozwiązań i modeli biznesowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta