Biegły zajmuje się nie tylko księgami badanego roku
Do audytu sprawozdania finansowego można – i warto – się przygotować. Wcześniejsze dostarczenie polityki rachunkowości, niezbędnych dokumentów z poprzedniego roku czy umów usprawni pracę obu stron tego niełatwego procesu.
Badanie sprawozdania finansowego jednostki wykonywane przez firmę audytorską, zgodnie z ustawą z 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym (DzU poz. 1089 ze zm.; dalej: uobr), w imieniu której zaplanowane prace prowadzi biegły rewident – samodzielnie lub nadzorując zespół osób je wykonujących, jest ważnym, ale tylko fragmentem procesu mającego doprowadzić do realizacji tej usługi zgodnie z krajowymi standardami badania. Potwierdzenie jej wykonania stanowi sprawozdanie z badania, zawierające opinię biegłego rewidenta o zbadanym sprawozdaniu finansowym.
Przekazane jednostce przez firmę audytorską, najczęściej w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu jej roku obrotowego, sprawozdanie z badania jest zwieńczeniem i podsumowaniem procesu, który powinien rozpocząć się podpisaniem umowy z firmą audytorską na kilka miesięcy przed zakończeniem roku obrotowego jednostki.
Dla kogo obowiązkowe
Badania rocznych sprawozdań finansowych przeważającej liczby jednostek są badaniami ustawowymi (art. 2 pkt 1 uobr), których obowiązek przeprowadzenia wynika z art. 64 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 385 ze zm.; dalej: uor) lub z przepisów innych ustaw.
Badania rocznych sprawozdań finansowych pozostałych jednostek, przeprowadzane na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta