O tym, gdzie opodatkować transport, decyduje siedziba nabywcy
Miejsce świadczenia usług transportowych na rzecz unijnych podatników, nawet tych niezarejestrowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, ustala się na zasadach ogólnych.
Spółka (podatnik VAT czynny oraz podatnik VAT-UE) świadczy usługi transportu towarów m.in. na rzecz podmiotów posiadających siedzibę w państwach członkowskich UE i prowadzących w państwie siedziby działalność gospodarczą. Zdarzają się sytuacje, że unijni kontrahenci są w państwach siedziby podatnikami VAT, ale nie są zarejestrowani dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT UE), więc nie figurują w systemie VIES. Czy miejscem świadczenia przez spółkę usług transportowych dla takich firm jest państwo siedziby nabywcy usługi? – pyta czytelnik.
Zgodnie z tzw. zasadą terytorialności (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 2 pkt 1 ustawy o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, tj. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta