Ryzyko większych wahań
We wtorek rynki finansowe czekały na wieczorne głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin dotyczące brexitu. Jak jego wyniki mogą wpłynąć na notowania walut?
Zdania wśród analityków są podzielone, ale pewni są tego, że głosowanie ma tak wysoką rangę, że na pewno spowoduje podwyższoną zmienność, głównie na parach powiązanych z funtem. – Odrzucenie porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May może się wiązać z wyprzedażą brytyjskiej waluty. Zwłaszcza jeśli umowa zostanie odrzucona znaczącą przewagą głosów. Akceptacja obecnej wersji porozumienia, mimo iż mało realna, niemal na pewno wiązałaby się z silnym umocnieniem brytyjskiej waluty – komentował Roman Ziruk, analityk Ebury. We wtorkowe popołudnie funt notował lekkie straty w relacji do euro, dolara, jena i złotego.
Na głównej parze, euro do dolara, zmienność była podwyższona. Po południu kurs spadał do 1,1437 dol., co oznacza, że wrócił w obszar kilkutygodniowej konsolidacji. Złoty tracił do większości dewiz, z wyjątkiem funta, franka, reala, forinta i bitcoina. Ten ostatni wyceniany był we wtorek na 3660 dol., a kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała 122 mld dol.