PPK: czas podjąć negocjacje
PROCEDURA | Głos w sprawie wyboru instytucji zarządzającej oszczędnościami emerytalnymi zatrudnionych mają wszystkie, także niereprezentatywne organizacje związkowe. Może to utrudnić i wydłużyć procedurę uzgodnień.
Pracodawcy, w szczególności ci zatrudniający co najmniej 250 osób (pełnoletnich pracowników i zleceniobiorców), mogą niedługo stanąć przed wyzwaniem, które wynika z jednej strony ze zmian ustawy o związkach zawodowych, a z drugiej – z wejścia w życie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).
Szerokie prawo koalicji
Z początkiem 2019 r., obok członków załogi zatrudnionych na umowach o pracę, prawo tworzenia nowych i wstępowania do już istniejących organizacji związkowych zyskały osoby pracujące na podstawie umów cywilnych – odpłatnych umów zlecenia, o dzieło i B2B (tzw. samozatrudnienie), o ile sami nie są pracodawcami. Nowe przepisy, oprócz prawa koalicji, rozciągają podstawowe prawa, w tym ochronę związkową, na zleceniobiorców i samozatrudnionych. Stanowi to dodatkową zachętę dla tych osób, by skorzystały z nowo przyznanego prawa zrzeszania się....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta