Co lepsze – nadzór państwowy czy samorządowy
Nowa formuła pieczy nad działalnością audytorów – to treść projektu noweli ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
Według projektowanych przepisów zawód biegłego rewidenta ma być silniej kontrolowany przez tworzony w tym celu nowy urząd – Polską Agencję Nadzoru Audytowego (PANA). Zmiany są pokłosiem afery GetBacku.
Ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie ma być znowelizowana w niecałe dwa lata po jej uchwaleniu. Czy to konieczne i co okazało się w niej wadliwe?
Prowadzący debatę dziennikarz „Rzeczpospolitej" Paweł Rochowicz wskazał, że interesariuszami audytu są nie tylko biegli rewidenci i badane przez nich firmy. Wszyscy uczestnicy przyznali, że dotyczy to pośrednio lub bezpośrednio wszystkich: firm, instytucji państwowych i obywateli.
– Powinniśmy promować korzystanie z audytu, który zwiększa zaufanie i pewność obrotu gospodarczego – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Jak dziś działa system
Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości i Rewizji Finansowej w Ministerstwie Finansów:
System nadzoru publicznego stosowany przez Komisję Nadzoru Audytowego (KNA) działa od 2009 r. i ewoluuje. Półtora roku obowiązywania ustawy o biegłych rewidentach to jeszcze niezbyt dużo. Ocena jej funkcjonowania znajdzie się w corocznym sprawozdaniu KNA za 2018 r. Wydarzenia tego właśnie roku na rynku kapitałowym skłoniły nas do przeniesienia nadzoru nad wszystkimi firmami audytorskimi do nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta