Budżet państwa wcale nie taki rozwojowy
Mniej więcej co piąta złotówka z kasy państwa przeznaczana jest na wydatki, które mogą zaprocentować w przyszłości. Zdaniem ekonomistów to wciąż za mało, a reformy rządu PiS wcale nie poprawiają sytuacji.
– Ten budżet jest nie tylko prospołeczny, to także potężny impuls prorozwojowy – podkreślała Teresa Czerwińska, minister finansów, przedstawiając plan finansowy państwa na 2019 r. To, że jest on prospołeczny, nikt nie ma wątpliwości, bo wydatki na politykę społeczną rzeczywiście dynamicznie rosną już od kilka lat. „Rzeczpospolita" sprawdziła jednak, czy jest także prorozwojowy.
Okazuje się, że niekoniecznie. To znaczy owszem, nominalna wartość wydatków mogących pobudzić gospodarkę czy wspierających kapitał społeczny w dłuższym okresie wyraźnie rośnie w porównaniu z poprzednimi latami. Jednak ich udział w wydatkach kasy państwa ogółem utrzymuje się na podobnym poziomie.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta