Ewidencję czasu pracy trzeba trzymać 10 lat
Dotychczas przyjmowano, że ewidencję czasu pracy należy przechowywać tylko 3 lata od ustania zatrudnienia. Zmienione przepisy zobowiązują do jej trzymania nie krócej niż przez dekadę.
Konieczność przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat przewiduje art. 94 pkt 9b kodeksu pracy w wersji zmienionej od 1 stycznia 2019 r. ustawą z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (DzU poz. 357). Okres tych 10 lat należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł.
Szersza definicja
Pojęcie dokumentacji pracowniczej to nie tylko akta osobowe pracowników, lecz także inne dokumenty gromadzone w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (art. 94 pkt 9a k.p.). Wśród nich znajduje się również ewidencja czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta