Jakie ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w procesie sukcesji (7)
FIRMY | Nieruchomości z reguły stanowią kluczową część aktywów podmiotów prowadzących działalność gospodarczą niezależnie od ich formy prawnej. Tak jest zarówno w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w oparciu o wpis do CEIDG, jak i w formach spółek handlowych (osobowych, jak i kapitałowych).
Pojęcie sukcesji rozumiane jest szeroko jako proces przekazania formuły prowadzonej działalności następcom prawnym, zarówno w formie czynności prawnych jak i spadkobrania. W procesie przekazania następcom aktywów prowadzonej działalności mogą się pojawić ograniczenia w związku ze szczególnym statusem nieruchomości, czy też osobą nabywcy lub spadkobiercy.
Obecnie ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości dotyczą dwóch grup zagadnień: kwestii obrotu nieruchomościami rolnymi i leśnymi oraz nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Ograniczenia w nabywaniu gruntów rolnych
Po pierwsze, wskazać należy jakie konsekwencje prawne dla planowanej sukcesji powoduje „rolny" lub „leśny" charakter nieruchomości stanowiącej mienie przedsiębiorcy. Szczegółowe zasady rządzące nabywaniem nieruchomości rolnych określa ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, z kolei ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości leśnych zawarte są w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
Działanie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oparte jest na dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, nieruchomości rolne – z pewnymi wyjątkami – mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni. Od tej zasady są wyjątki. Ich katalog obejmuje dwie grupy podmiotów:
1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta