Musi być zgoda wszystkich wspólników
Uchwała wprowadzająca zakaz działalności konkurencyjnej wspólników może być podjęta tylko po uzyskaniu zgody wszystkich wspólników, których zakaz ma dotyczyć. Uchwała, podjęta bez zgody chociażby jednego ze wspólników jest sprzeczna z ustawą.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku IV CSK 352/17 z dnia 18 kwietnia 2018 r.
J.M. wniósł powództwo przeciwko spółce z o.o. o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników, ewentualnie o jej uchylenie. Jej przedmiotem była zmiana umowy spółki przez dodanie postanowienia dotyczącego wprowadzenia zakazu działalności konkurencyjnej, także w okresie 24 miesięcy od daty zbycia lub umorzenia udziałów przez wspólnika. Sąd okręgowy oddalił powództwo główne, uchylając jednak tylko uchwałę w części obejmującej utrzymanie zakazu przez 24 miesiące po zbyciu lub umorzeniu udziałów wspólnika. Powód złożył apelację, oddaloną przez sąd II instancji. Tenże podkreślił, że w spółkach z o.o. podstawowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta