Leczy nas coraz więcej lekarzy bez specjalizacji
Medycy rezygnują ze szkolenia specjalizacyjnego. Bez tytułu specjalisty mogą zarobić nawet kilka razy więcej niż rezydenci po podwyżkach.
Polskich pacjentów leczy 32,3 tys. lekarzy bez specjalizacji, którzy nie są stażystami ani rezydentami. Większość z nich to dentyści, lekarzy ogólnych jest kilkanaście tysięcy. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy, bo chętnie zatrudniają ich zarówno placówki prywatne, jak i publiczne. Wbrew pozorom, nie leczą jedynie w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale wykonują także operacje, diagnozują skomplikowane choroby i asystują pacjentom w transporcie medycznym.
Zarobić na wkład
– Lekarz po studiach, stażu podyplomowym i lekarskim egzaminie końcowym, który uzyskał prawo wykonywania zawodu (PWZ), jest uprawniony do leczenia pacjentów – mówi Jakub Kosikowski, były szef Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL). Sam od 1,5 roku pracuje jako lekarz ogólny w POZ i na oddziale reumatologii.
– Brak specjalizacji czy fakt, że nie jestem rezydentem, w niczym mi nie przeszkadza. Jedyną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta