Niemrawa walka ze smogiem uderzy gminy po kieszeni
Będą kary finansowe, jeśli okaże się, że programy ochrony powietrza to fikcja. Renata Krupa-Dąbrowska
Jakość powietrza w Polsce jest dramatycznie zła. Należymy do niechlubnej czołówki państw, w których przekraczanie dopuszczalnych stężeń rakotwórczych pyłów to norma. Rok temu problem dostrzegł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejski (TSUE). W wyroku z 22 lutego 2018 r. zobowiązał Polskę do szybkiej poprawy jakości powietrza. Po roku Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt, który realizuje orzeczenie. Eksperci go chwalą. Nie podoba się natomiast gminom, ponieważ przewiduje wysokie kary.
Winny: piece i samochody
Projekt nowelizacji prawa ochrony środowiska dotyczy programów ochrony powietrza, aby podejmować faktyczne działania ograniczające przekroczenia pyłu PM10. Według TSUE od 2007 r. do 2015 r. do dopuszczalnych (średniodobowych) przekroczeń dochodziło w 35 na 46 stref ochrony powietrza istniejących w Polsce.
Programy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta