Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa składka na własne życzenie

28 lutego 2019 | Kadry i Płace | Piotr Radko

Przedsiębiorcy często nieświadomie naliczają wpłaty 
na ubezpieczenie wypadkowe według zawyżonej stopy procentowej. 
Weryfikacja jej wysokości może znacząco obniżyć koszty operacyjne firmy.

W ciągu ostatniego roku cena energii elektrycznej w Polsce wzrosła o ponad 50 proc. Napędzany zaś dobrą koniunkturą wzrost wynagrodzeń i wiele innych zmian prawnych – jak podniesienie płacy minimalnej, wprowadzenie daniny solidarnościowej i pracowniczych planów kapitałowych – znacznie podniosły koszty pracy.

Aby częściowo zrekompensować wyższe obciążenia finansowe, niektóre przedsiębiorstwa decydują się na podniesienie cen produktów i usług. Jednak przeniesienie kosztów na klienta nie jest jedynym rozwiązaniem. Ponadto nie we wszystkich firmach podwyższenie marży produktów i usług całkowicie pokryje wzrost kosztów operacyjnych.

W tych realiach przedsiębiorcy mogą wziąć pod uwagę możliwość zniwelowania negatywnych skutków finansowych m.in. dzięki weryfikacji prawidłowości rozliczania składki wypadkowej. Odzyskane środki mogą być na tyle wysokie, że wpłyną na poprawę wyniku finansowego firmy.

Ważna nie tylko dla kadr

Z analiz Ayming wynika, że jedynie 2 proc. firm w Polsce ma ustaloną minimalną stopę procentową składki wypadkowej. Aż 75 proc. płaci podwyższoną składkę, przez co zawyża swoje koszty operacyjne.

Często zdarza się, że osoby decyzyjne w firmach nie mają świadomości, że ta składka jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami.

Składka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11293

Wydanie: 11293

Spis treści
Zamów abonament