Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetargi po nowemu – warto się spieszyć?

28 lutego 2019 | Prawo | Joanna Hołowińska Piotr Trębicki

Obecna ustawa niewiele przypomina tę uchwaloną 15 lat temu, ale jest dobra. Pod koniec kadencji parlament zawsze ma ważniejsze sprawy niż naprawianie nowych ustaw – piszą eksperci.

Proponujemy na chwilę zawiesić dyskusję nad pytaniem, czy w ogóle potrzebna jest nam całkowicie nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych. Nie chcemy też omawiać proponowanych zmian, bo zarówno ich los, jak i końcowe brzmienie są niepewne. Stawiamy tylko pytanie, czy w obecnej sytuacji warto się spieszyć z jej uchwalaniem. Czy jak powszechnie mawia biznes: rzeczywiście mamy tu jakiś deadline?

Jesteśmy nieco ponad dwa lata po dużej, gdzieniegdzie rewolucyjnej, zmianie prawa zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) z lipca 2016 r. Rynek i orzecznictwo KIO (częściowo w symbiozie) przyswoiły nowe zasady, obecnie nie ma już istotnych sporów na temat np. właściwej daty na wnoszenie odwołań itp. Jednak modyfikacja prawa z 2016 r. nadal czeka na szereg rozstrzygnięć, np. w zakresie zasad stosowania tzw. self-cleaningu. Tu faktycznie potrzeba ingerencji ustawodawcy, a co najmniej ujednolicenia judykatury. Ale od czego mamy parlament czy Sąd Najwyższy?

Na 1 stycznia 2020 r. zaplanowano pełną elektronizację zamówień, krajowych i unijnych, nowe centralne narzędzie informatyczne... Zaraz, zaraz... przecież na 1 stycznia 2020 r. zapowiedziano też wejście w życie nowego p.z.p.?

Projekt zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji 24 stycznia 2019 r. Przygotowano go w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11293

Wydanie: 11293

Spis treści
Zamów abonament