Pizza i paczka wkrótce przyjadą na hulajnodze
Poza mieszkańcami miast po elektryczne jeździki sięga już biznes. W tej rewolucji niebagatelną rolę odegrają polskie firmy, które szykują urządzenia własnej produkcji oraz autorskie systemy wynajmu. mchał duszczyk
RDLabs, MyRyde, Blinkee.city czy Jeden Ślad to rodzime startupy, które mają ambicje wykroić sobie znaczący kawałek dynamicznie rozwijającego się rynku hulajnóg w Polsce. Dziś opanowany jest on przez producentów z Chin – firmy Ninebot (kupiła markę Segway) i Xiaomi. W branży wynajmu takich jeździków monopolistą jest zaś amerykański Lime, którego usługi ruszyły w naszym kraju w październiku ub.r. i dostępne są już w trzech miastach.
Rok 2019 zapowiada się więc w tym segmencie wyjątkowo interesująco. Tym bardziej że już od kwietnia hulajnogi zaczną być wykorzystywane również do celów biznesowych.
Boom na kółkach
Na razie w Polsce jest dostępnych ok. 3 tys. e-hulajnóg Lime pożyczanych na minuty (tzw. sharing). Jak pisaliśmy we wtorek, jeszcze przed wakacjami takich urządzeń może być 10–12 tys. Na rodzimy rynek wejść planuje bowiem kilka międzynarodowych firm, jak Bolt (marka Taxify), Free Now (Daimler i BMW) czy Bird. Swoje usługi zaproponują też polskie startupy Blinkee.city, Jeden Ślad i MyRyde.
– Planujemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta