Czy użytkownik wieczysty komercyjnej nieruchomości może nabyć ją na własność?
Ustawa o gospodarce nieruchomościami dopuszcza nabycie prawa własności nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste na cele komercyjne. Ale decyzja o zbyciu własności gruntu należy do aktualnego właściciela gruntu.
1 stycznia 2019 r. doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe we własność, a użytkownicy wieczyści takich gruntów stali się ich właścicielami z mocy prawa. W odniesieniu do nieruchomości, wykorzystywanych na inne cele, w tym nieruchomości komercyjnych, które nie są objęte zakresem nowej ustawy przekształceniowej, proces przekształcenia będzie bardziej złożony i wydaje się, że na reformę w tym zakresie trzeba jeszcze poczekać, choć całkowita likwidacja prawa użytkowania wieczystego jest zapowiadana od dłuższego czasu.
Wobec tego, warto pamiętać, że sposobem na nabycie prawa własności nieruchomości wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe przez jej użytkownika wieczystego może być nabycie na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Prawo użytkowania wieczystego a prawo własności
Z uwagi na szeroki zakres praw i obowiązków przyznanych użytkownikowi wieczystemu, prawo użytkowania wieczystego zwane jest czasem „substytutem własności". Niemniej jednak, prawo to obarczone jest pewnymi ograniczeniami, które odróżniają je od prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta