Działka leśna może być pułapką dla inwestora
Leśny charakter działki może skutecznie uniemożliwić realizację inwestycji budowlanej. I nie ma znaczenia to, czy jest ona położona w środku lasu, czy na jego obrzeżach i czy sąsiaduje z innymi budynkami.
Ustawa o lasach zawiera definicję legalną lasu. Zgodnie z nią (art. 3) jest to zasadniczo grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony, który przeznaczony jest do produkcji leśnej. W praktyce o tym czy dany grunt jest lasem decyduje jego kwalifikacja prawna – wpis w ewidencji gruntów, który prowadzony jest przez właściwego miejscowo starostę.
Stąd w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjęto, że dla ustalenia charakteru działki bez znaczenia pozostaje stan faktyczny – rzeczywista liczba drzew i ich rodzaje.
Z orzecznictwa
„Skoro działka jest terenem leśnym, to nie ma znaczenia na potrzeby ustalania warunków zabudowy kwestii wielkości rzeczywistego zalesienia tej działki.
Dopóki taki wpis będzie znajdował się w ewidencji gruntów, dopóty organy w procedurze ustalania warunków zabudowy będą zobowiązane do respektowania jej przeznaczenia jako teren leśny".
∑ wyrok NSA z 12 czerwca 2018, sygn. II OSK 1811/16.
Dlatego rozważając zakup danej nieruchomości należy w pierwszej kolejności zwrócić się do starosty. Dostęp do ewidencji gruntów i budynków jest jawny, więc każdy może żądać udostępnienia informacji w niej zawartej. Jednak informacje dot. danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta