Zwolnienie radnego przez jego pracodawcę nie zawsze wymaga zgody rady
Na wypowiedzenie radnemu umowy o pracę w ramach grupowego zwolnienia nie jest potrzebna zgoda rady gminy. Taką zgodę trzeba jednak uzyskać w razie zwalniania mniejszej liczby pracowników niż przy zwolnieniu grupowym.
- Pracodawca radnego gminy chce wypowiedzieć radnemu umowę o pracę z powodu reorganizacji działu. Będzie to tzw. zwolnienie indywidualne, przewidziane w przepisach o zwolnieniach grupowych. Czy na takie wypowiedzenie potrzebna jest zgoda rady gminy?
Tak.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której ten radny jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez radnego.
W orzecznictwie zwraca się uwagę, że ta regulacja służy jedynie zagwarantowaniu możliwości sprawowania mandatu przez radnego. Jej celem nie jest natomiast udzielenie radnemu bezwarunkowej ochrony w sferze uprawnień regulowanych przepisami prawa pracy (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta