Praca społecznej komisji kodyfikacyjnej pójdzie na marne
Spodziewam się, że to, co pokażemy na kongresie, nie zostanie wdrożone przez obecnie rządzących. Pomimo wartości, jakie nasze pomysły ze sobą niosą – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
1 czerwca Kongres Prawników Polskich. Jakie ma pan wobec tego wydarzenia oczekiwania?
Chciałbym, żeby oprócz przesłania Kongresu, które uwidoczni wagę stwierdzenia „niezależność sądów", pokazał on przede wszystkim, że środowisko prawnicze potrafi przedstawić propozycje konkretnych zmian w prawie, które mogą istotnie wpłynąć na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Mamy przygotowane projekty zmian kilku ustaw – zarówno na poziomie założeń, jak i szczegółowych rozwiązań.
Rozumiem, że mówi pan o dorobku Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej?
Tak. Dorobek ten zostanie przedstawiony na Kongresie.
Czego dotyczą zmiany?
W tym momencie mogę jedynie wskazać, jak zakresowo te propozycje będą wyglądać. Dotyczyć będą funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa czy powołania instytucji sędziów handlowych. Spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, jak używać mediacji, by uzdrowić proces sądowy – w tym zakresie przedstawimy konkretne rozwiązania i propozycje nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Będą również przedstawione założenia mające usprawnić funkcjonowanie sądownictwa administracyjnego. Dziś mamy cztery instancje. Dwie – w cudzysłowie – urzędnicze, a następnie dwuszczeblowe sądownictwo administracyjne. Myśląc o obywatelach, trzeba ten proces uprościć....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta