Niewydolność serca: jak uniknąć powrotu do szpitala
Pacjenci z niewydolnością serca mogą zmniejszyć ryzyko ponownej hospitalizacji. Wystarczy, że będą regularnie się badać i stosować się do zaleceń. Partnerem Publikacji Jest firma Novartis Poland
Na nazywaną epidemią XXI wieku niewydolność serca cierpi od 700 tys. do miliona Polaków. Śmiertelność w tej chorobie porównywalna jest do tej w nowotworach złośliwych – ocenia się ją nawet na 20 proc. rocznie, a pięcioletnie przeżycie na zaledwie 50 proc.
Choć lekarze znają sposoby na to, by nie dopuszczać do zaostrzenia objawów niewydolności serca, 93 proc. budżetu na jej leczenie pochłaniają hospitalizacje, które szacuje się na 160 tys. rocznie.
Zdaniem specjalistów w wielu wypadkach dzieje się tak z przyczyn niezależnych od chorego. – Pierwsza z nich to naturalny postęp choroby. Czasami mimo optymalnego leczenia nie da się go zatrzymać. Przyczyną pogorszenia mogą być także zaburzenia rytmu serca, które są dosyć częste w tej grupie chorych, dalej niedokrwienie mięśnia sercowego związanego z postępem zmian miażdżycowych lub nagłym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta