Kroniki ujawnią prawdę
Wśród 86 polskich filmów na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym połowa to dokumenty.
Dokument w ostatnim czasie przeżywa poważne przeobrażenia. Autorzy często próbują go uatrakcyjnić, dodając animacje czy inscenizowane sceny. Tym bardziej cieszą filmy zrealizowane z wiarą, że ciekawa historia i bohaterowie są w stanie unieść ciężar opowieści.
Gdy opowieści stanowią przyczynek do rozumienia współczesności, większa jest ich wartość. Takie są trzy polskie premiery w konkursie.
Uratowani w lwiarni
Łukasz Czajka, autor „O zwierzętach i ludziach", przypomina Antoninę i Jana Żabińskich – przedwojennych gospodarzy warszawskiego zoo, pokazywanych wcześniej w fabule „Azyl" Niki Caro. Ich dom – azyl dla słabych zwierząt i ludzi, nazwano arką Noego. W czasie II wojny ukrywali nawet 300 Żydów.
Jan Żabiński, członek AK, mógł przekraczać bramę getta, mając zgodę na konsultacje z doktorem Tenenbaumem, którego zbiór świerszczy znajdował się w zoo. Opuszczając getto, wyprowadzał ludzi, lokując w swoim domu i piwnicy, a nawet w podziemnym korytarzu starej lwiarni.
W 1954 r. Jan Żabiński z goryczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta