Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystanie pieniędzy – kiedy i w jakim celu

28 maja 2019 | Ekonomia | Anna Ogonowska-Rejer
źródło: Rzeczpospolita

Istnieje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w PPK. 
Najlepiej jednak wypłacić pieniądze po ukończeniu 
60. roku życia, w proporcjach: 25 proc. w ramach wypłaty jednorazowej, a 75 proc. 
w minimum 120 ratach.

Warto o tym pamiętać, ponieważ wypłacenie pieniędzy przed ukończeniem 60 lat w większości przypadków wiąże się z dużymi kosztami. Wyjątek stanowi poważna choroba osoby wpłacającej do pracowniczych planów kapitałowych lub najbliższej rodziny oraz zakup mieszkania.

Środki zgromadzone w pracowniczych planach kapitałowych będzie można wypłacić na podstawie odpowiednio złożonego wniosku, po osiągnięciu przez uczestnika 60. roku życia. Wypłata z pracowniczych planów kapitałowych będzie podzielona na część wypłacaną jednorazowo stanowiącą 25 proc. środków zgromadzonych w PPK oraz część wypłacaną przez 10 lat w 120 ratach miesięcznych (pozostałe 75 proc. środków zgromadzonych w PPK).

75 proc. zgromadzonych środków można wypłacić także w mniejszej ilości rat lub w całości. Trzeba w tym celu złożyć stosowny wniosek. W takim wypadku trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki, wynoszący 19 proc.).

Rezygnacja z programu

Uczestnictwo w systemie pracowniczych planów kapitałowych jest dobrowolne, dlatego w każdym momencie można zrezygnować z przekazywania wpłat, podpisując deklarację o rezygnacji. Na podstawie wniosku o zwrot środków zgromadzonych na koncie PPK zostaną wypłacone oszczędności pomniejszone o obowiązujący podatek od zysków kapitałowych – w przypadku składek płaconych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11366

Wydanie: 11366

Spis treści
Zamów abonament