Jak rozliczyć nakłady na leasingowaną nieruchomość
O tym czy ulepszenie leasingowanego budynku lub lokalu należy traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, decyduje to, której stronie umowy przysługuje prawo do amortyzowania obiektu.
Rozwój spółki, przejawiający się sukcesywnym zwiększaniem liczby realizowanych zleceń, produkowanych dóbr lub rozszerzeniem przedmiotu działalności, powiązany jest najczęściej ze wzrostem zatrudnienia oraz koniecznością rozbudowy infrastruktury biurowej spółki. W konsekwencji, powierzchnia budynku lub lokalu, w którym dotychczas wykonywana była działalność gospodarcza spółki, może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku, z uwagi na to, że większość spółek znajdujących się w fazie rozwoju nie może sobie pozwolić na kupno budynku lub lokalu z własnych środków, wiele spółek decyduje się na sfinansowanie kupna większej nieruchomości kredytem lub na jej najem. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań pozyskania większej powierzchni użytkowej dla prowadzonej działalności gospodarczej jest coraz popularniejszy ostatnio leasing nieruchomości.
Definicja z ustawy
Jak wynika z art. 17a pkt 1 ustawy o CIT, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystającemu) podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta