Kiedy 50-proc. koszty dla pracownika
Dla zastosowania podwyższonych kosztów niezbędny jest podział wynagrodzenia zatrudnionej osoby na część związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych i część określającą honorarium za korzystanie z praw autorskich za eksploatację dzieła.
- Spółka jest producentem elektroniki. Działalność ta obejmuje m.in. tworzenie programów komputerowych. W związku z tym wynagrodzenie pracowników, których praca ma charakter twórczy, obejmuje także honorarium autorskie za przeniesienie autorskich praw majątkowych do stworzonych w danym miesiącu utworów (programów). Jakie warunki należy spełnić, aby do honorarium autorskiego wypłacanego pracownikowi w ramach stosunku pracy stosować podwyższone koszty w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu? – pyta czytelniczka.
Zasadniczo pracownikom uzyskującym przychody ze stosunku pracy przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT. W przypadku świadczenia przez pracownika pracy o charakterze twórczym możliwe jest stosowanie tzw. kosztów autorskich w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez zakład pracy (płatnika). Rozwiązanie to jest bardzo atrakcyjne pod względem podatkowym, co powoduje, że w wielu branżach rośnie zainteresowanie tym tematem.
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta