PPK: wciąż możliwa alternatywa
Pracodawcy, których ustawa o pracowniczych planach kapitałowych ma objąć od 2020 czy 2021 r., nadal mają szansę zwolnić się z wynikających z niej obowiązków, tworząc pracowniczy program emerytalny.
Najwięksi pracodawcy – zatrudniający na 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 osób – nie mają już możliwości utworzenia pracowniczego programu emerytalnego (PPE), co uchroniłoby ich przed obowiązkiem tworzenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK). PPE, który zwalniałby ich z konieczności stosowania przepisów ustawy o PPK, musiałby u nich funkcjonować przed 1 lipca 2019 r., tj. przed dniem, kiedy objęła ich ustawa o PPK. Możliwość zarejestrowania PPE i jego uruchomienia, który może stanowić alternatywę dla PPK, nadal mają natomiast pozostali pracodawcy. Co do zasady są to wszystkie podmioty, które do PPK wejdą w 2020 albo w 2021 roku.
Szybsza rejestracja
Biorąc pod uwagę, że w połowie czerwca w Komisji Nadzoru Finansowego było 15 wniosków czekających na zarejestrowanie PPE, wobec ponad 100 wniosków złożonych tylko w lutym 2019 r., czas zarejestrowania PPE znacząco się skrócił. Powoli wracamy do sytuacji sprzed największego boomu na rejestrację PPE, tj. przełomu lat 2018/2019, kiedy wielu największych pracodawców postanowiło uruchomić swój program.
Procedura tworzenia przez pracodawcę PPE jest dość złożona i wieloetapowa. Należy więc dokładnie przemyśleć zamiar zarejestrowania takiego programu. Niemniej nawet ci pracodawcy, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta