Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: wciąż możliwa alternatywa

25 lipca 2019 | Kadry i Płace | Oskar Sobolewski

Pracodawcy, których ustawa o pracowniczych planach kapitałowych ma objąć od 2020 czy 2021 r., nadal mają szansę zwolnić się z wynikających z niej obowiązków, tworząc pracowniczy program emerytalny.

Najwięksi pracodawcy – zatrudniający na 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 osób – nie mają już możliwości utworzenia pracowniczego programu emerytalnego (PPE), co uchroniłoby ich przed obowiązkiem tworzenia pracowniczego planu kapitałowego (PPK). PPE, który zwalniałby ich z konieczności stosowania przepisów ustawy o PPK, musiałby u nich funkcjonować przed 1 lipca 2019 r., tj. przed dniem, kiedy objęła ich ustawa o PPK. Możliwość zarejestrowania PPE i jego uruchomienia, który może stanowić alternatywę dla PPK, nadal mają natomiast pozostali pracodawcy. Co do zasady są to wszystkie podmioty, które do PPK wejdą w 2020 albo w 2021 roku.

Szybsza rejestracja

Biorąc pod uwagę, że w połowie czerwca w Komisji Nadzoru Finansowego było 15 wniosków czekających na zarejestrowanie PPE, wobec ponad 100 wniosków złożonych tylko w lutym 2019 r., czas zarejestrowania PPE znacząco się skrócił. Powoli wracamy do sytuacji sprzed największego boomu na rejestrację PPE, tj. przełomu lat 2018/2019, kiedy wielu największych pracodawców postanowiło uruchomić swój program.

Procedura tworzenia przez pracodawcę PPE jest dość złożona i wieloetapowa. Należy więc dokładnie przemyśleć zamiar zarejestrowania takiego programu. Niemniej nawet ci pracodawcy, którzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11415

Wydanie: 11415

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament