Łatwiej odwołać zgromadzenia wspólników
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych przesądziła spory co do tego, czy odwołanie zgromadzenia wspólników jest możliwe i kto jest do tego umocowany. Niestety kilka kwestii wciąż pozostaje niedopowiedzianych, przez co pojawiają się wątpliwości.
1 marca 2019 r. ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r., poz. 2244) weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła szereg istotnych z punktu widzenia praktyki zmian. Można do nich śmiało zaliczyć dopuszczalność odwołania zwołanego zgromadzenia wspólników – zagadnienie to dotychczas nie było uregulowane.
Taki stan rzeczy często budził liczne kontrowersje w praktyce i doktrynie. Niejednokrotnie podawano w wątpliwość, czy taki zabieg jest w ogóle prawnie dopuszczalny, skoro przepisy kodeksu explicite nie przewidują takiej możliwości. Celem artykułu jest omówienie dotychczasowej praktyki, poglądów doktryny oraz orzecznictwa dotyczącego odwoływania zgromadzeń wspólników w spółkach z o.o. oraz walnych zgromadzeń w spółkach akcyjnych, a także analiza nowej regulacji, która ustala zasady odwoływania zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.
Dotychczasowa praktyka
Możliwość odwoływania zgromadzeń wspólników oraz walnych zgromadzeń ma ogromne znaczenie z praktycznego punktu widzenia obrotu, w tym interesu samej spółki oraz jej właścicieli. Organizacja zgromadzenia stanowi szeroko zakrojone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta