Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej odwołać zgromadzenia wspólników

25 lipca 2019 | Prawo | Anna Aranowska Łukasz Gasiński

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych przesądziła spory co do tego, czy odwołanie zgromadzenia wspólników jest możliwe i kto jest do tego umocowany. Niestety kilka kwestii wciąż pozostaje niedopowiedzianych, przez co pojawiają się wątpliwości.

1 marca 2019 r. ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r., poz. 2244) weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła szereg istotnych z punktu widzenia praktyki zmian. Można do nich śmiało zaliczyć dopuszczalność odwołania zwołanego zgromadzenia wspólników – zagadnienie to dotychczas nie było uregulowane.

Taki stan rzeczy często budził liczne kontrowersje w praktyce i doktrynie. Niejednokrotnie podawano w wątpliwość, czy taki zabieg jest w ogóle prawnie dopuszczalny, skoro przepisy kodeksu explicite nie przewidują takiej możliwości. Celem artykułu jest omówienie dotychczasowej praktyki, poglądów doktryny oraz orzecznictwa dotyczącego odwoływania zgromadzeń wspólników w spółkach z o.o. oraz walnych zgromadzeń w spółkach akcyjnych, a także analiza nowej regulacji, która ustala zasady odwoływania zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Dotychczasowa praktyka

Możliwość odwoływania zgromadzeń wspólników oraz walnych zgromadzeń ma ogromne znaczenie z praktycznego punktu widzenia obrotu, w tym interesu samej spółki oraz jej właścicieli. Organizacja zgromadzenia stanowi szeroko zakrojone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11415

Wydanie: 11415

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament