W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej
Sprawdzamy, jakie są warunki nabycia prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego przez pracownika. MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Jeśli masz stwierdzoną chorobę zawodową lub uległeś wypadkowi przy pracy, możesz otrzymać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, rentę wypadkową czy jednorazowe odszkodowanie. Zobacz jakie warunki musi spełnić pracownik, aby uzyskać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy przysługuje niezależnie od czasu, przez jaki podlegałeś ubezpieczeniu wypadkowemu. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego możesz więc otrzymać od pierwszego dnia pracy pod warunkiem, że był to wypadek przy pracy albo że Twoją nieobecność w pracy spowodowała choroba zawodowa.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, w tym za okres pobytu w szpitalu, wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne możesz uzyskać, gdy pobierałeś zasiłek chorobowy przez 182 dni i nadal jesteś niezdolny do pracy. Możesz je otrzymać, gdy jest szansa, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza pomogą odzyskać zdolność do pracy.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Wynosi ono 100 proc. podstawy ustalonej przy zasiłku chorobowym. Warunkiem otrzymania świadczenia jest wydanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta