Oszczędności dzięki samowystarczalności
Jacek Jaśkiewicz Energetyka rozproszona z odnawialnymi źródłami energii jest szansą na rozwój polskich miast i gmin – pisze ekspert.
Rozwój miast i gmin zależy od warunków stworzonych dla mieszkańców, działalności usługowej i produkcyjnej. Są one wzajemnie powiązane i dotyczą pracy, zatrudnienia, zarobków, jak i otoczenia zewnętrznego w postaci zdrowego środowiska i usług. Stworzenie korzystnych warunków zależy w dużej mierze od inicjatyw władz samorządowych i mieszkańców. Istotne jest przy tym zrozumienie celu, którym powinno być zapewnienie zrównoważonego rozwoju, dostosowanie się do wyzwań oraz eliminacja barier rozwojowych.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój jest zapewnienie dostaw energii: elektrycznej, ciepła, a w przyszłości także chłodu. Obecnie w zaopatrzeniu w energię elektryczną dominuje system centralny, oparty głównie na dużych elektrowniach wykorzystujących węgiel kamienny i brunatny. Ciepło w skali miejskiej i lokalnej wytwarzane jest indywidualnie w instalacjach domowych bądź w elektrociepłowniach i lokalnych ciepłowniach opalanych zwykle węglem. Stwarza to problemy z zanieczyszczeniem powietrza i jego oddziaływaniem na zdrowie ludzi, stan środowiska i usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta