Ciąg dalszy zmian w gospodarce odpadami
Do instalacji komunalnych mają trafiać te frakcje odpadów, które dotychczas były objęte regionalizacją. Prowadzący działalność związaną z gospodarowaniem odpadami zyskają dodatkowy czas na właściwe przygotowanie wniosków o zmianę dotychczasowych zezwoleń.
6 września 2019 r., po upływie roku obowiązywania przepisów nowelizacji ustawy o odpadach, która miała przeciwdziałać zjawiskom pożarów miejsc magazynowania odpadów, wejdzie w życie zdecydowana większość przepisów kolejnej nowelizacji – ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca).
Ustawa nowelizująca ogłoszona 22 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw RP jest obszernym dokumentem – zawiera 34 strony. Choć zgodnie z tytułem – powinna ona dotyczyć przede wszystkim zagadnień uregulowanych w przepisach ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to jednak w związku z rychłym wejściem w życie jej przepisów warto odnieść się także do zmian w przepisach ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Zniesienie regionalizacji
Kluczową zmianą zaproponowaną na ostatnim etapie prac rządowych nad projektem, która znalazła się w ustawie nowelizującej, jest zniesienie regionalizacji w gospodarowaniu niektórymi frakcjami odpadów. W obowiązującym stanie prawnym zmieszane odpady komunalne, odpady zielone i przeznaczone do składowania pozostałości z sortowania lub mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych nie mogą być przetwarzane poza regionem gospodarki odpadami komunalnymi, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta