Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od krabów do grota – narodowy koncern zbroi armię

03 września 2019 | Nowoczesna broń | Zbigniew Lentowicz
≥Dostawy Samobieżnych Moździerzy Rak do jednostek są właśnie finalizowane
źródło: materiały prasowe
≥Dostawy Samobieżnych Moździerzy Rak do jednostek są właśnie finalizowane
≥Modułowy Karabinek Grot  trafia przede wszystkim do żołnierzy WOT
źródło: materiały prasowe
≥Modułowy Karabinek Grot trafia przede wszystkim do żołnierzy WOT
≥ Zamówienie na kraby to największy kontrakt w polskiej zbrojeniówce
źródło: materiały prasowe
≥ Zamówienie na kraby to największy kontrakt w polskiej zbrojeniówce

Prezentacja | Krajowy przemysł obronny, choć słabszy od zachodniej, potężnej konkurencji, ściga świat, a Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich latach w ważnych dziedzinach umocniła pozycję strategicznego dostawcy Sił Zbrojnych RP.

Tę dominację wyraźnie widać np. w artylerii, radiolokacji czy produkcji broni strzeleckiej. To dzięki kontraktowi na system Regina, czyli dostawom 120 armatohaubic Krab i kilkuset pojazdów towarzyszących należąca do PGZ Huta Stalowa Wola, wyrastająca wprost z przedwojennej tradycji COP, pisze nowy rozdział historii kluczowej zbrojowni RP. Zamówienie na cztery dywizjony superdział warte ponad 4 mld zł złożone w grudniu 2016 roku przez resort obrony narodowej jest jednym z największych w historii sił lądowych RP.

Armatohaubice Krab to bez wątpienia dzieło inżynierów HSW, choć, jak w przypadku każdej wyjątkowo złożonej konstrukcji, technologie podkarpacka zbrojownia pozyskiwała z różnych źródeł. Pierwsze decyzje rozpoczynające tworzenie systemu samobieżnych haubic zapadały w końcówce lat 90. XX wieku: licencję na wieżę bojową kupiliśmy w 1999 r. od brytyjskiego koncernu GEC Marconi (obecnie BAE Systems). Owczesny system Braveheart przemianowano wówczas na Chrobry.

Andrzej Kiński szef fachowego pisma „Wojsko i Technika" twierdzi, że wielkie zamówienia wojskowe dla Huty Stalowa Wola to nie uśmiech losu ani przypadek. HSW zapracowała na swoją pozycję i jest w polskiej zbrojeniówce przykładem przemyślanych inwestycji i konsekwentnego budowania kompetencji firmy przez kolejne ekipy menedżerskie i zarządy. W podkarpackiej spółce nawet w trudnych czasach i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11448

Wydanie: 11448

Spis treści
Zamów abonament