Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorząd: czy krewni mogą pracować w jednym urzędzie?

03 września 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Niedozwolona jest bezpośrednia podległość służbowa między członkami najbliższej rodziny w jednostkach samorządu terytorialnego. Jednak pojęcie „bezpośrednia podległość" nie jest całkowicie jasne.

 

Ustawa o pracownikach samorządowych zasadniczo nie uniemożliwia zatrudniana w urzędach samorządowych i jednostkach im podległych członków najbliższej rodziny. Ograniczenie prawne odnosi się tylko do sytuacji w której między takimi pracownikami powstałby stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Taki zakaz został zawarty w art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych (u.p.s.). Praktyczne stosowanie tego przepisu jest kłopotliwe z uwagi na jego niejasność.

Pracownik, czyli kto?

Kontrowersje powstają w odniesieniu do stosunków podległości, które obejmuje taki zakaz i skutków prawnych jakie wywołuje dla stosunków pracy nim objętych.

Omawiana regulacja odnosi się do pracowników samorządowych. O tym kto jest pracownikiem samorządowym decyduje norma prawna zawarta w art. 2 u.p.s. Taki korpus urzędniczy obejmuje pracowników zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich, w jednostkach organizacyjnych podległych jednostkom samorządu terytorialnego np. szkołach.

Ponadto dotyczy osób pracujących w biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki oraz biurach jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Przepisy ustawy stosuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11448

Wydanie: 11448

Spis treści
Zamów abonament