Obywatel i demokracja w cywilizacji cyfrowej
Aby zredukować zagrożenia związane z nowymi technologiami ICT potrzebujemy mocnego oparcia w poszanowaniu godności człowieka i innych podstawowych wartościach – pisze dr hab. inż. Jacek Leśkow, dyrektor NASK.
Rewolucja cyfrowa zmusza nas do redefiniowania podstawowych relacji pomiędzy obywatelem, państwem i mandatariuszami – organizacjami, których rolą jest reprezentowanie obywateli.
Sztuczna inteligencja
Specjaliści w dziedzinie statystyki i analizy danych od dawna zwracali uwagę na możliwość wykorzystania sieci neuronowych do rozwiązywania zagadnień optymalizacyjnych i poprawienia efektywności stosowanych modeli ilościowych. Jednak dopiero w ostatniej dekadzie te narzędzia uzyskały efektywność na tyle wysoką, że zaczęto wdrażać je na masową skalę. Dziś ponad połowa Polaków odpowiada twierdząco na pytanie o to, czy sztuczna inteligencja ma wpływ na ich codzienne życie (52,3 proc. ankietowanych w badaniach Działu Badań Rynku i Opinii Thinkstat, działającego w NASK).
Ten wpływ przejawia się przeważnie w udogodnieniach, takich jak automatyczne tłumaczenie online, głosowa obsługa telefonu lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta