Postępowanie: organ odwoławczy także rozpoznaje sprawę
Organ odwoławczy ma obowiązek nie tylko dokonać kontroli prawidłowości rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji, ale co do zasady ma również rozpatrzyć całość sprawy i orzec merytorycznie.
Na organie odwoławczym ciążą te same, co na organie pierwszej instancji, obowiązki w zakresie wyczerpującego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy i zgromadzenia pełnego materiału dowodowego (art. 7 i art. 77 § 1 k.p.a.) – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 6 sierpnia 2019 r., III SA/Kr 697/19.
Kontrola drugiej instancji
Postępowanie administracyjne, podobnie jak proces cywilny lub karny, jest dwuinstancyjne. Przy czym, specyfiką procedury administracyjnej jest możliwość zainicjowania dalszej kontroli kwestionowanego rozstrzygnięcia przed sądami administracyjnymi. Te jednak mogą badać orzeczenia wydane przez organy administracji tylko w zakresie ich zgodności z prawem. Dlatego ciężar weryfikowania ustaleń faktycznych spoczywa na organach II instancji. Mogą one kontrolować rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjne na podstawie kryterium legalności i rzetelności przeprowadzonego wcześniej postępowania oraz innych kryteriów. W związku z tym, możliwe jest ponowne przeprowadzanie postępowania dowodowego. Nie zawsze organ odwoławczy powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta