Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki błędnego pouczenia w decyzji?

03 września 2019 | Dobra Administracja | Kinga Malcher

Strona może skutecznie uchylić się od skutków uchybienia terminu, 
do którego doszło w wyniku zastosowania się do wadliwego pouczenia.

Zgodnie z art. 107 § 1 pkt 7 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jednym ze składników decyzji administracyjnej jest pouczenie o prawie wniesienia odwołania, oraz o prawie do zrzeczenia się odwołania i skutkach zrzeczenia się odwołania, powództwa do sądu powszechnego, sprzeciwu od decyzji lub skargi do sądu administracyjnego, a także o trybie dokonywania tych czynności.

Standardy demokratycznego państwa

Nie ma w przepisach k.p.a. sprecyzowanej treści pouczenia. Przyjmuje się, że pouczenie powinno wyraźnie wskazywać rodzaj środka zaskarżenia oraz tryb jego składania, w szczególności termin do jego złożenia, organ, za pośrednictwem którego należy go składać, a także organ właściwy do jego rozpatrzenia. Obowiązek zawarcia pouczenia jest niezależny od tego, czy stronę reprezentuje fachowy pełnomocnik czy występuje w toku postępowania samodzielnie.

Wymóg zawarcia przez organ w rozstrzygnięciu pouczenia realizuje standardy demokratycznego państwa prawnego w postępowaniu administracyjnym. Naruszenie tego obowiązku uniemożliwia stronie korzystanie z prawa podmiotowego w zakresie prawa do odwołania. To naruszenie może przybrać formę: braku pouczenia (niepełnego) albo błędnego pouczenia. Należy pamiętać, że brak pouczenia albo błędne pouczenie nie wpływa na istnienie decyzji, czy też jej ważność....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11448

Wydanie: 11448

Spis treści
Zamów abonament