Uzupełnianie pełnomocnictwa w elektronicznym postępowaniu przetargowym
Możliwe jest przedłożenie pełnomocnictwa również z datą późniejszą, jeśli z jego treści wynika umocowanie pełnomocnika na moment dokonania danej czynności.
Wyrokiem z 9 sierpnia 2019 r. (KIO 1443/19) Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, wniesione od czynności odrzucenia ich oferty przez zamawiającego z powodu jej nieważności. Źródło nieważności stanowiła, zdaniem zamawiającego, okoliczność podpisania oferty przez osobę działającą bez stosownego umocowania.
Wykonawcy złożyli formularz ofertowy oraz Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (JEDZ) jednego z konsorcjantów podpisane przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego przez osobę, dla której nie załączono do oferty stosownego pełnomocnictwa. Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, pełnomocnictwo powinno zostać sporządzone w postaci elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Wezwanie do złożenia dokumentu elektronicznego
W toku czynności badania i oceny ofert zamawiający stwierdził powyższe uchybienie i w konsekwencji wezwał wykonawców w trybie art. 26 ust. 3a ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych („Pzp") do złożenia pełnomocnictwa udzielonego osobie, która podpisała ofertę oraz JEDZ. Zamawiający w treści wezwania wyraźnie wskazał, że pełnomocnictwo należy złożyć w oryginale w postaci dokumentu elektronicznego, podpisanego przy użyciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta