Co powinna zawierać uchwała w sprawie podatku od środków transportowych
Prawodawca określił maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych w sposób kwotowy. Nie jest zatem dopuszczalne by rada gminny określała je w inny sposób.
Proces przyjmowania konstruowania nowego budżetu samorządowego powoduje często konieczność przeprowadzenia dodatkowych zmian w prawie miejscowym. W praktyce chodzi o przyjęcie nowych uchwał określających stawki od podatków lokalnych. Dochody z podatków lokalnych będą miały szczególne znaczenie w nadchodzącym 2020 r., kiedy jednostki samorządu terytorialnego odnotują mniejsze dochody z tytułu obniżenia stawek i zwolnień młodych ludzi z PIT. W takiej sytuacji podwyżka lokalnych podatków lub opłat może przynieść dochody pozwalające na zrównoważenie samorządowego budżetu.
Właściwość miejscowa organu
Zasady rządzące podatkiem od środków transportowych wraz z podatkiem od nieruchomości zostały określone w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (dalej także „ustawa"). Stąd organem podatkowym właściwym w sprawach z zakresu takiego podatku jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Pobór podatku i inne postępowania w sprawach z nim związanych są prowadzone w trybie ordynacji podatkowej.
Właściwość miejscową organu ustala się stosownie do miejsca zamieszkania lub siedziba podatnika. Jeżeli przedsiębiorstwo składa się z kilku zakładów lub posiada wydzielone jednostki organizacyjne, to właściwy jest organ na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta