PPK to wyzwanie, które się opłaci
Od 1 stycznia 2020 r. pracownicze plany kapitałowe będą obowiązkowe dla przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 50 osób. Doświadczenia z wdrażania PPK w większych firmach, objętych programem od połowy tego roku, pokazują, że nie warto odwlekać tego procesu, ponieważ skraca się czas na jego sprawne przeprowadzenie. Magdalena Pernet
Obowiązek wdrożenia PPK w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 osób wszedł w życie 1 lipca, a teraz to wyzwanie stoi przed mniejszymi firmami. Dlatego redakcje „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" zorganizowały serię spotkań edukacyjnych, podczas których eksperci wyjaśniają, jak sprawnie wprowadzić nowy program w firmach.
Podczas debaty eksperckiej na pierwszej z konferencji zorganizowanej w Katowicach, wielokrotnie podkreślano, że PPK są programem nowym dla każdego działu kadr i płac.
– Na rynku są różne systemy oszczędzania, które dają mniej lub więcej korzyści. Jednak korzysta z nich mało osób, ponieważ mało osób o nich wie. Zaletą PPK jest jego powszechność. Większość pracowników będzie zapisywana do programu automatycznie, chyba że świadomie z niego zrezygnują. Pracownicy nie muszą zajmować się formalnościami – podkreślił Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
– Wprowadzanie PPK to zagadnienia absolutnie nowe, dlatego należy czytać i dowiadywać się na ten temat jak najwięcej. Warto korzystać z portalu mojeppk.pl, gdzie jest dużo przydatnej wiedzy – mówiła Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzający w PKF Consult....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta