Szczepienie jako kryterium przyjęcia do żłobka
Informacja o odbyciu przez dziecko ubiegające się o miejsce w żłobku, obowiązkowych szczepień lub o ich długotrwałym odroczeniu mieści się w ustawowej przesłance „danych o stanie zdrowia" dziecka, które rodzice mają obowiązek podać na etapie rekrutacji do żłobka.
Do takiego wniosku doszedł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt II SA/Ol 493/19), który oddalił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego na uchwałę Rady Miasta w Olsztynie w sprawie zmiany statutu Zespołu Żłobków Miejskich. Wprowadziła ona jako kryterium przyjmowania dzieci do żłobka złożenie przez rodzica (opiekuna prawnego), pisemnego oświadczenia o odbyciu przez dziecko ubiegające się o miejsce w żłobku, obowiązujących szczepień lub o ich długotrwałym odroczeniu.
Zasada równości i zakaz dyskryminacji
Wojewoda podnosił, że w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, brak jest jednoznacznego przepisu upoważniającego radę gminy do wprowadzenia obowiązku podawania informacji o odbytych szczepieniach na etapie rekrutacji do żłobka. Wprawdzie zgodnie z art. 3a ust. 1 pkt 6 ustawy rodzic ma obowiązek podania danych o stanie zdrowia dziecka, lecz zdaniem wojewody, są to dane dotyczące chorób, uczuleń i innych dolegliwości lub objawów, które występują u dziecka, i mają znaczenie dla osób sprawujących nad nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta